Ovšem to je naivní představa. A kdyby se podle této nějaký majitel venkovního bazénu řídil, dopřál by si sice pohodlné strávení chladného období, ale potom by si prožil dost možná i peklo na Zemi, až by se rozhodl vše znovu zprovoznit.
Protože příprava bazénu na zimu není rozhodně žádná prkotina. I ta si žádá projevení náležité snahy a logicky i znalosti, jež je potřeba mít. Protože i zima by se mohla na bazénu velice negativně podepsat.
Co takové zazimovávání znamená v praxi?
- Je třeba zkontrolovat hodnotu pH a koncentraci aktivního chlóru.
- Je záhodno zjistit, zda se na stěnách a dně netvoří biofilmy nebo inkrusty, respektive zda ve zbylé vodě neplavou nečistoty nebo tato není zkalená. A není-li vše ideální, je třeba aplikovat náležité přípravky k odstranění řas a vodu filtrovat.
- Následně je třeba upustit vodu tak, aby nedosahovala ke vstupu do bazénové filtrace.
- Z vody je třeba odstranit všechna zařízení a naopak sem umístit dilatační plováky, které absorbují tlak ledu a brání tím mechanickému poškození stěn.
- A nesmí chybět ani adekvátní aplikace zazimovače, který udržuje vodu kvalitní po celou zimu, a následné zakrytí celého bazénu krycí plachtou.
Čímž je postaráno o bazén samotný. Ovšem zapomínat se nesmí ani na veškeré příslušenství, které si také žádá své. Je třeba
- propláchnout a vysušit veškeré hadice a dopřát jim vhodné uložení,
- propláchnout bazénovou filtraci a vyprat a nechat uschnout a následně do uzavřené nádoby uložit filtrační písek.
A až poté lze s klidným svědomím na bazén zapomenout. A vzpomenout si na něj teprve tehdy, když se znovu oteplí.